Notice: Undefined variable: sectionTitle in /users/zalohovane/7126/cernilov.eu/subdomeny/old/templates/ja_purity/index.php on line 102

Upozornění

Obec Černilov spustila nový web. Prezentace knihovny a hasičů se na něj přesunou v nejbližších dnech. Prozatím jim zůstává původní vzhled i funkčnost.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Warning: Creating default object from empty value in /users/zalohovane/7126/cernilov.eu/subdomeny/old/modules/mod_random_image/helper.php on line 85
header.jpg

Historie knihovny

Tisk

První zmínky o knihovně v Černilově jsou z počátku 20. století. Původně "Čtenářská beseda" byla umístěna v domku u Bečků, v hospodě "U Půhoných", později již Obecní knihovna sídlila v budově tehdejšího Obecního úřadu. V roce 1954 byla přestěhována do budovy "staré školy", kde funkci knihovníka vykonával učitel Bohuslav Kříž. V nezjištěném roce byla knihovna přestěhována do budovy tehdejšího Místního národního výboru. Funkci knihovníka v té době zastával Petr Sysel. V roce 1974 prošla celá budova rozsáhlou rekonstrukcí. Knihovna získala další prostory a v roce 1975 byla slavnostně otevřena a v těchto prostorách sídlí dodnes. Černilovská knihovna měla velký počet zapsaných čtenářů a také velké množství výpůjček. Od roku 1971 do roku 1980 byla knihovnou poloprofesionální. Její vedoucí, paní Hana Němcová, byla jako jediná zástupkyně vesnických knihoven zvána na porady do Okresní knihovny v Hradci Králové. Od 1. ledna 1980 se knihovna profesionalizuje a současně se stává knihovnou střediskovou, která řídí knihovny s dobrovolnými knihovníky v Bukovině, Lejšovce, Libníkovicích, Libranticích, Libřicích a ve Výravě. Pro malý zájem čtenářů byla knihovna v Bukovině časem zrušena. V roce 2011 předala MK Černilov péči o knihovny ve Výravě, Libřicích, Libranticích, Jeníkovicích a Lejšovce Knihovně města Hradce Králové.

Od 1. ledna 2003 je knihovna plně pod správou obce jako její organizační složka. Slouží obyvatelům obce Černilov, Újezd, Bukovina i návštěvníkům ze širšího okolí. Má oddělení pro dospělé a dětské čtenáře. Absenčně i prezenčně se půjčuje beletrie, naučná literatura a periodika. Veřejnost může využívat bezplatný přístup k internetu. Knihovna pořádá také vzdělávací, kulturní, komunitní a sociální akce a programy pro širokou veřejnost a spolupracuje s Masarykovou jubilejní mateřskou a základní školou v Černilově a s Klubem maminek Dvoreček.

 

 

Nový web obce

cernilov 13a52