Upozornění

Obec Černilov spustila nový web. Prezentace knihovny a hasičů se na něj přesunou v nejbližších dnech. Prozatím jim zůstává původní vzhled i funkčnost.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

header.jpg

Knižní novinka - Lejšovka do roku 2010

Email Tisk
"LEJŠOVKA je obec se 180 obyvateli ve východních Čechách na okraji bývalého okresu Hradec Králové, nedaleko Josefova. První písemná zpráva pochází z roku 1406. Nemá svůj kostel ani kapličku, ale má KNIHOVNU!

Záznam v kronice:
První veřejná knihovna byla školní, založená v 22. června 1878. Druhou knihovnu v obci Lejšovka založil kolem roku 1921 tělocvičný spolek Sokol. Knihy byly půjčovány vždy v neděli odpoledne v bytě knihovníka. V roce 1926 se Sokolové rozhodli sepsat s obcí smlouvu o společném vlastnictví a tím se knihovna stala veřejnou doslova. Byl to dar, který se obci vyplatil. Od té doby přibývalo ochotných dárců knih i peněžních částek na jejich nákup. Zájem o knihovnu byl veliký. Na návrh pana Josefa Horáka a se schválením obecním zastupitelstvem se knihovna dne 1.10. 1995 přestěhovala do větších prostor, údajně kdysi obývací pokoj a ložnice učitele, kde do té doby měl sídlo Obecní úřad. Do knihovny se instalovaly elektrické přímotopy. Plány byly veliké a za maximální podpory a financí Obecního úřadu se přistoupilo v říjnu a listopadu 1998 k rekonstrukci."
Tolik píše Daniela Kolářová na blogu Místní knihovny v Dobřenicích
Dlouholetá knihovnice paní Božena Kašparová vytvořila nedávno unikátní fotoknihu nazvanou Lejšovka do roku 2010. Křest knihy proběhl v úzkém kruhu příznivců knihovny. Kniha ve velmi zdařilé grafické úpravě obsahuje fotografie z archivu rodiny paní Kašparové a archivní fotografie ing. Václava Bartoně. Publikace Lejšovka do roku 2010 se vzhledem ke své unikátnosti zapůjčuje pouze k prezenčnímu nahlédnutí v prostorách lejšovské knihovny. Což vám vřele doporučujeme! Knihovna je otevřená každou sobotu od 15 do 17 hod. Paní Boženě Kašparové patří za její krásný počin velké poděkování a obdiv, stejně jako za její dvacetiletou láskyplnou péči o knihy a jejich čtenáře v místní knihovně v Lejšovce!
křest knihy - LejšovkaLejšovka - kniha
LejšovkaBozena_Kasparova
 

Nový web obce

cernilov 13a52